Piec gazowy stanowi źródło ciepła w budynku. Wykorzystując paliwo, jakim jest gaz ziemny (z sieci gazowej lub ze specjalnego zbiornika) podgrzewa wodę, którą pompy pompują do instalacji:
- grzewczej (jeśli kocioł jest jednofunkcyjny),
- wodnej oraz grzewczej (jeśli kocioł jest dwufunkcyjny).
Piec gazowy należy dobrze dobrać do zapotrzebowania budynku na ciepło i wodę użytkową. Dobrany na zbyt duży zapas spowoduje dużo większe zapotrzebowanie na paliwo, a co za tym idzie – rachunki za gaz wzrosną. Niedoszacowanie parametrów i dobór zbyt małego pojemnościowo pieca gazowego sprawi, że wymagane parametry wody grzewczej oraz użytkowej nie zostaną dotrzymane.
Piec gazowy dwufunkcyjny
Piec gazowy dwufunkcyjny ma za zadanie podgrzać wodę na cele centralnego ogrzewania oraz podgrzać wodę użytkową do zadanych temperatur. Kocioł taki wyposażony jest oprócz wymiennika ciepła na cele grzewcze w dodatkowy wymiennik na cele użytkowe. Dodatkowo w niektórych modelach kotłów dwufunkcyjnych znajduje się niewielki zasobnik ciepłej wody użytkowej, który skraca czas jej podgrzania.
Jako uzupełnienie instalacji pieca dwufunkcyjnego stosuje się dodatkowy zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz pompę cyrkulacyjną (w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji). Taki zestaw zwiększa wygodę użytkowania, ponieważ ciepła woda cały czas cyrkuluje w instalacji, a jej temperatura jest ciągle utrzymywana na zadanym poziomie. Wówczas w momencie odkręcenia kranu ciepła woda płynie od razu i nie trzeba odczekać chwili, aż chłodna woda spłynie.
Piec gazowy jednofunkcyjny
Piec gazowy jednofunkcyjny posiada tylko jeden wymiennik ciepła – na cele centralnego ogrzewania. Przy użyciu paliwa (gazu ziemnego) podgrzewana jest w nim woda grzewcza do zadanych parametrów. W zależności od typu ogrzewania w budynku może to być temperatura rzędu 35-40°C przy ogrzewaniu podłogowym aż do ok. 80-90°C przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym z wykorzystaniem grzejników starszego typu.
Kocioł kondensacyjny
Kocioł kondensacyjny to obecnie bardzo dobre rozwiązanie. Najbardziej spekteluraną cechą takiego kotła jest jego sprawność. Sprawność kotła kondensacyjnego wynosi ponad 100%. Jak to możliwe? Otóż kotły kondensacyjne wykorzystują do spalania nie tylko ciepło wytwarzane podczas procesu spalania paliwa(gazu), ale dodatkowo także ciepło zawarte w spalinach. Dodając obie wartości uzyskuje się wysoką sprawność kotła.
Dodatkowo kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania, co oznacza, iż ciepło potrzebne do procesu spalania pobiera on bezpośrednio z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym się znajduje (nie jest tutaj wymagana kratka wentylacyjna w kotłowni, która doprowadza powietrze do tego pomieszczenia). W procesie spalania paliwa wytwarzane jest ciepło oraz spaliny. Spaliny ulegają częściowemu skropleniu – kondensacji – dzięki czemu część energii uzyskanej ze spalania wraca do kotła. Jakie są efekty? Kotły kondensacyjne lepiej wykorzystują paliwo, zużywają go mniej, a przez to koszty ogrzewania ulegają obniżeniu w stosunku do kotłów tradycyjnych.
Piec gazowy cena
Cena pieca gazowego zależy od wielu czynników:
- mocy kotła,
- pojemności kotła,
- parametrów spalania,
- ilości funkcji kotła oraz wielu innych parametrów technicznych.
W celu dobory pieca gazowego zapraszamy do kontaktu z naszym biurem pod numerem telefonu +48 788 789 708.
Nasza firma oferuje kompleksowe usługi związane z serwisem kotłów grzewczych, pomp ciepła oraz przepływowych podgrzewaczy c.w.u., popularnie nazywanych piecyków grzewczych. Oferujemy dobór, montaż i serwis urządzeń grzewczych na terenie powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego oraz pszczyńskiego.
Techniką grzewczą zajmujemy się już od wielu lat. Posiadamy kadrę doświadczonych fachowców. Oferujemy konkurencyjne ceny oraz urządzenia o dobrych parametrach, które będą służyć przez długi czas.
Piece grzewcze - Kotły grzewcze Bielsko-Biała
Oferujemy kotły grzewcze dla naszych Klientów z Bielska-Białej, Cieszyna, Żywca, Pszczyny i okolicznych miejscowości.